Just nu i april 2021

Första lördagen i månaden idag och dags för ett just-nu-inlägg.

Just nu läser jag påskekrim och Camilla Grebes senaste Alla ljuger har jag sparat till ett perfekt tillfälle, som påskhelgen ju är. Snart utläst är Maria Ernestams Knäckta ägg och krossade hjärtan där hon än en gång tar oss med till Frillesås där läraren Lisbeth blivit tf rektor och dessutom planerar påskmusikal tillsammans med musikläraren. Mycket charmig läsning så här långt.

Just nu tittar jag på första säsongen av Shtisel som jag blev påmind om när tredje säsongen just släpptes. Verkar lovande! Tillsammans med familjen ser jag The Ranch och den är okej, men lite väl fördomsfull även om den vuxit en del sedan första säsongen. Vi är nu på säsong 3 av 8 så det finns en del kvar. Med äldste sonen är det Scandal som gäller och efter ett ganska långt uppehåll har vi nu hunnit till säsong 5.

Just nu lyssnar jag på bland annat Celeste, Keeley Forsyth och Amanda Ginsburg. En twitterbekant delade en spotifylista med nästan bara artister jag inte lyssnat på tidigare och den innehöll en hel del (för mig) nytt och bra. Alltid kul! Annars är det mest fågelkvitter som gäller. Så himla härligt att vårens fåglar är här.

Just nu längtar jag inte efter att få ordning i växthuset så att det går att börja sitta där och läsa. En ruta gick sönder när vintern var som kallats, men den är nu utbytt och säsongen är på gång. Några fröer har jag fått satt också, men än dröjer det innan det går att plantera ut något. I övrigt är jag rätt nöjd som det är så här mitt i påskhelgen, men en ledig vecka framför mig.

Hur ser din kulturella vardag ut just nu? Svara gärna på frågorna och glöm inte att titta in hos mina kulturkollokompisar Anna, Helena och Ulrica.

10 reaktioner på ”Just nu i april 2021”

  1. Pingback: Just nu i april 2021 – • FIKTIVITETER •

Kommentarer är stängda.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.