Veckans kulturfråga v.9

I förra veckan avslöjades att den nigerianska författaren Chimamanda Ngozi Adichie tilldelas Sjöjungfrun, ett pris som delas ut på Bokmässa i Göteborg, och därför kommer att medverka på mässan i höst. Eftersom det här är en av mina absoluta författaridoler blev jag helt till mig i trasorna. Det handlar inte bara om att Chimamanda Ngozi Adichie är en bra författare, utan också om att hon är en fantastisk person att lyssna till. Jag har haft förmånen att göra det två gånger, en gång som inledningstalare på Stockholm Literature (som jag saknar den litteraturfestivalen) och en i Göteborg under Göteborg Filmfestival, då filmatiseringen av hennes bok En halv gul sol hade premiär. Veckans kulturfråga handlar om kulturpersonligheter du skulle vilka lyssna på under Bokmässan, Göteborg Filmfestival eller någon helt annan plats.

Vilken kulturpersonlighet skulle du vilja uppleva live?

En författare som jag planerat att se två gånger, men inte fått ihop schemamässigt är Nina Bouraoui. Hon har deltagit i Internationell Författarscen i Stockholm, men tyvärr aldrig i Göteborg. Det är inte så lätt att bara ”svänga förbi” huvudstaden och för mig har det alltså inte funkat. Drömmen lever dock fortfarande. En annan författare jag gärna upplevt live är Roddy Doyle. Han är en gammal favorit som jag tappat bort lite, men som varit otroligt viktig för mig under många år. Det hade också varit väldigt roligt att lyssna till Curtis Sittenfield som också är en favorit. Listan kan göras lång, men jag nöjer mig här.

En kulturpersonlighet som jag visserligen sett en föreställning med, men aldrig någon intervju, är Eddie Izzard. Han är en av de roligaste personer jag vet, men också en av de mest vettiga och det är därför jag hade velat se honom i samtal med någon bra intervjuare. Gärna i kombination med lite humor om möjligt. Även ett mer politiskt samtal hade kunnat funka. Izzard drömmer ju ändå om en politisk karriär.

Gällande musik finns det en del artister som jag gärna att lyssnat till. Då föredrar jag nog musik framför samtal, eller för den delen en kombination. Jag gillar konceptet som Niklas Strömstedt kör i Tack för musiken, men just honom vill jag kanske inte lyssna till. Inget fel på Strömstedt, han verkar trevlig, men han är ingen favorit när det handlar om musik. Däremot hade jag gärna sett till exempel Annika Norlin eller Melissa Horn i ett mindre, mer avskalat sammanhang där prat och musik blandas. För länge sedan körde MTV unpluggedkonserter och bland de stora artisterna då fanns Nirvana och R.E.M. De senare hade jag gärna sett, då jag haft biljetter till tre konserter med dem som jag av olika anledningar missat.

6 reaktioner på ”Veckans kulturfråga v.9”

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.