Så har jag då äntligen fått tummen ur att läsa något av Chris Whitaker och valet föll på Slutet blir vår början, en roman om brott men kanske ännu mer om livet i ett litet samhälle. Boken utspelar sig i Cape Haven, Kalifornien, där alla känner alla, där ditt öde redan är bestämt innan du föds genom arv och livet nästan omöjligt att förändra. För trettio år sedan dömdes Vincent King till fängelse för att ha dödat en flicka. När han nu släpps ut möts han av vännen Walk, som numera är stadens polischef. King återvänder till sitt hus som nu ligger precis vid klippkanten, där han kan blicka ner mot havet och långt ifrån alla är glada över att han är tillbaka.
Vincent Kings flickvän Star bor fortfarande kvar i Cape Haven, men eftersom flickan han dödade var hennes syster, har de inte längre någon relation. Walk har däremot alltid försökt hålla ett öga på Star och hennes två barn Dutchess och Robin. Dutchess är 13 år och kallar sig själv laglös. Hon gör lite som hon vill, lyder inga regler, men älskar sin lillebror över allt annat och gör allt för att skydda honom. Just deras relation är kanske det jag tycker bäst om i boken. Även Dutchess försök att skydda sin mamma är hjärtskärande och det är helt klart omöjligt för ett barn att ta hand om en vuxen, speciellt en vuxen som inte ser något alternativ till sitt destruktiva liv.
Slutet blir vår början är en av de absolut bästa kriminalromaner jag läst och på många sätt är det mer en relationsroman än något annat. Karaktärerna, speciellt Walk och Dutchess, är fina att följa och de människor de möter medan de försöker navigera sina liv åt ett vettigt håll fyller alla viktiga funktioner. Ibland blir det nästan för svart och jag behöver ta pauser, men jag slukade ändå denna ganska rejäla bok på ett dygn. Det blev inte mycket sömn kan jag avslöja. Nu är jag sugen på att läsa fler böcker av Whitaker och jag grämer mig lite över att jag inte gjorde det inför Bokmässan förra året så att jag hade kunnat fangirla med de andra kulturtanterna.

Om boken
Slutet blir vår början av Chris Whitaker, Natur & Kultur, (2022), 449 sidor
[…] Läs hela inlägget av Enligt O här –> Slutet blir vår början […]